ΦόρουμΦόρουμ  ΗμερολόγιοΗμερολόγιο  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών  Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Φυλαξη και προφυλαξη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
11panos04
new member

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2009
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Φυλαξη και προφυλαξη   Δευ Ιαν 04, 2010 12:33 pm

Σκεφτομενος αρκετα για το ποια ενοτητα ηταν καταλληλοτερη για να γραψω αυτο το θεμα,κατεληξα στη φροντιδα,γιατι μαζι με το ταισμα,το ποτισμα,το καθαρισμα,ειναι καθηκον μας η προστασια της ζωης.Οι αποψεις που θα γραψω και οι συμβουλες ειναι επειτα προσωπικων θλιβερων εμπειριων και αναγνωσης βιβλιων,και ισχυουν και για παπαγαλους και για αλλα πουλακια.
Τα καγκελα του κλουβιου,η σιδερενια αυτη φυλακη-γιατι για φυλακη προκειται-εχουν δυο χρησιμοτητες,μια που χωριζεται σε δυο υποκατηγοριες,και μια αρνητικη.Η πρωτη περιλαμβανει α)την κατοχη ενος φτερωτου ζωντανου,που σε αλλη περιπτωση θα πετουσε μακρια,αν του δινοταν η ευκαιρια,β)την προστασια απο μεγαλα αρπακτικα.Η αρνητικη τωρα πλευρα,ειναι οτι,σε περιπτωση κινδυνου στη φυση που το πουλακι θα πετουσε μακρια,τωρα το κλουβι το περιοριζει σε μικρο χωρο,καθιστωντας το πολλες φορες,fast food(γρηγορο και ευκολο φαγητο).Θα πρεπει γι αυτο να σκεφτουμε καλα τί ζωα θα συνυπαρχουν με το πουλακι μας,για να μην το κανουμε οι ιδιοι τροφη.Κατ αρχας,οση εμπιστοσυνη και να εχουμε για το σκυλο ή τη γατα μας,δε θα πρεπει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να τα αφηνουμε μονα στο δωματιο με το φτερωτο μας συντροφο,ιδιως αν τον εχουμε βγαλει απ το κλουβι του,γιατι θα ρθει καποια στιγμη που θα ψαχνουμε και θα ψαχνουμε και θα ρωταμε:''πού πηγε βρε παιδια ο Τουίτυ;;;'''και το μονο που θα παρουμε σαν απαντηση θα ναι το χαμογελο της γατας μας,με ενα φτερο να προεξεχει.Αυτο αφορα κυριως τα πουλια με ισιο ραμφος(καναρινια,καρδερινες κα),γιατι οι παπαγαλοι εχουν οσο να ναι γυριστο ραμφος και δε θα διστασουν να το χρησιμοποιησουν.Και δεν ειναι αναγκαιο να το φαει για να παθει κακο το πουλακι σας.Τα μικρα πτηνα ευκολα ''πανε'' απο ανακοπη,μιας και η μικρη τους καρδια δεν αντεχει τις ''μεγαλες συγκινησεις''.Δε θα θελατε ο ''Σιλβεστερ'' σας να δει το καναρινακι σας σαν γευμα του,ή ο σκυλος σας σαν κυνηγι του.Οσο εμπιστοσυνη κι αν εχετε στα ζωα σας,μην ξεχνατε οτι δρουν βασει ενστικτου.
Τωρα,κυριως απεθυνομαι σε οσους εχουν κλουβια σε εξωτερικο χωρο(μπαλκονι,ταρατσα,αυλη,κα),μεγαλη προσοχη.Δε φταιει σε τιποτα το καημενο το ζωντανο να ναι φερ ειπειν ακαλυπτο απο πεντε γωνιες με μονη προστασια τα καγκελακια του,αν πχ θελαμε να το δει λιγο ο ηλιος.ΛΑΘΟΣ!!!Πρεπει ιδιως τοτε να μεριμνησουμε γι αυτο.Εχω χασει ζευγαρακια ολοκληρα για πεντε λεπτα που ελειψα,εχω δει αετους και γερακια να πεταν πανω απο κλουβια και να καραδωκουν.Υπηρξα και ανετος οταν προσεχα το κλουβακι που το χα κρεμασει στην αυλη σε μια ελια,ενω τοση ωρα δεν προσεξα την ακινητη σιλουετα ενος γερακιου που ηταν ακινητο πανω σε ενα κλαδι,λιγο πιο διπλα.Ημουν μαρτυρας σκηνης,που το γερακι χτυπουσε ενα κλουβι με καναρινια,που το αφεντικο του του χε ριξει για προστασια ενα πανι απο πανω.Αετοι,γερακια,καρακαξες,καργιες,ειναι οι πιο συνηθεις κινδυνοι στις πολεις.Τα γερακια με τα μακρια τους ποδια και τα γαμψα νυχια,που ευκολα θα ξεσκισουν το μικρο πτηνο.Η κουκουβαγια που το βραδυ κυριως θα ''κανει τη δουλεια της'',αλλα και το μεσημερι(ειχα μηνυμα απο φιλο,οτι κουκουβαγια ή μπουφος μερα μεσημερι του σηκωσε διπλη ζευγαρωστρα στον αερα).Οι καρακαξες ειναι απ τα πιο επιμονα πουλια που εχω δει.Να δειτε καρακαξα αναποδα πιασμενη,να ψαχνει για φωλιες σπουργιτιων αναμεσα κατω απ τα κεραμιδια.Για τους αγρους,τα ιδια και χειροτερα,μιας κι ερχονται αλεπουδες,νυφιτσες,κουναβια και φιδια να συμπληρωσουν το καρε.Ακουγονται ολα τραγικα,αλλα μονο ετσι μπορει να το δει κανεις,ωστε να προσεχει αργοτερα.Γι αυτο,προφυλαξη.Εαν το κλουβι πρεπει να τοποθετηθει καπου εξωτερικα,τοτε ενα πλεγμα απο σκληρο συρμα θα μπορουσε να βοηθησει,κατα προτιμησιν σε αποσταση απ τα καγκελα του κλουβιου.Τις κλουβες που εχω στην εξοχη,πριν τις φτιαξω υπολογισα διπλο συρμα και τις εκανα ετσι.Αλλα και παλι προσοχη,γιατι μπορει να εβαλα δυο πλεγματα κοτετσοσυρμα,σε αποσταση 2 εκατοστων,αλλα δεν υπολογισα την πιθανη δυναμη του θηρευτη.Ετσι,την επομενη φορα που πηγα,βρηκα τα συρματα τραβηγμενα προς τα εξω(και τα χα πιασμενα με βιδες),δυο πουλια μονο ζωντανα,ενα νεκρο και τα αλλα αφαντα.Γι αυτο πηγα μετα και πηρα κουνελοσυρμα και ειμαι πιο ησυχος.Γι αυτο,στα εξοδα κατασκευης,να υπολογιζετε κι αυτα.Και επειδη ανεφερα δυο συρματα,οσοι εχουν πιασει κααι τα δυο ειδη,ξερουν τη διαφορα.
Μην ειστε ησυχοι στην σκεψη''αφου δεν μου ετυχε τοσα χρονια,σιγα μην τυχει τωρα''.Στο δωματιο ημουν,με ανοικτη τη μπαλκονοπορτα και τα κλουβακια κρεμασμενα στον τοιχο διπλα.Καλα που ενας γειτονας ειδε το γερακι πανω στο κλουβι κι εκανε θορυβο να φυγει.Εγω,χαμπαρι δεν πηρα τιποτα,αφηρημενος οπως ημουν με τη δουλεια μου.Και μη νομιζετε οτι οι μεγαλες βεραντες με τις μεγαλες τεντες θα εχουν αποτελεσμα.Η ρηση λεει''φυλα τα ρουχα σου να χεις τα μισα'',γι αυτο φυλατε τα πουλακια σας να τα χετε ολοκληρα.

http://picasaweb.google.gr/alkisti7/tJbtGF#5422832261884448914

Φιλικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
kanarakis
new member

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυλαξη και προφυλαξη   Δευ Ιαν 04, 2010 11:36 pm

Πολύ χρήσιμο άρθρο και είναι ένας παράγοντας που πρέπει να υπολογίσουμε πριν πάρουμε ένα πουλί. Έχω ακούσει πολλές φορές θα το έχω προσωρινά έτσι και μετά θα του φτιάξω ένα τελάρο με σύρμα... Και τις περισσότερες φορές απ' τον ενθουσιασμό μας και με το σκεπτικό "έλα μωρέ, σε εμένα θα τύχει? που θα βρεθεί το αρπακτικό στο κέντρο της Αθήνας?" και κάτι τέτοια, το αφήνουμε έτσι.
Πριν μερικά χρόνια σε μια κλούβα στο εξοχικό μου, είχα 10 καναρίνια, μια καρδερίνα ένα φλώρι και ένα φανετάκι. Το πορτάκι της κλούβας έκλεινε με ένα σύρτη αρκετά σφιχτό. Το αποτέλεσμα, μια νύχτα κάτι άνοιξε με κάποιο τρόπο τον σύρτη και άφησε μόνο κεφάλια! Μόνο η καρδερίνα κατάφερε να αποδράσει γιατί δεν βρήκα τίποτα απ' αυτή. Οπότε δεν είναι καθόλου δύσκολο για ένα αρπακτικό να πάρει το γεύμα του αν δεν είναι 100% προστατευμένο!
Επίσης να αναφέρω ότι πριν 2 βράδυα άκουσα μια κουκουβάγια και καθόταν στην απέναντι ταράτσα... (μένω Πακράτι σε κεντρικό σημείο) Και τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει πολλά περιστατικά από πολλούς στο petshop που πηγαίνω.

Μεγάλη προσοχή! και ευχαριστούμε τον Πάνο που το έθιξε!
11panos04
new member

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2009
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυλαξη και προφυλαξη   Τρι Ιαν 05, 2010 12:10 am

Πώς τυχαινει Ακη,και μπορουμε να το καταλαβουμε να πλησιαζει.Σκεφτομαι,πολλα ωραια πρωινα στο εξοχικο εβγαινα και ακουγα καρδερινες να πετουν γυρω να κελαιδουν,φλωροι,σκαθια,σπινοι,και καποια στιγμη ολα σταματουσαν.''Μα τί εγινε βρε παιδι μου;;;Ανοιξε η γη και τα καταπιε;;;'',και γυρνας πανω και βλεπεις εναν αετο,να πετα πιο ψηλα απ οτι πετουν τα πουλακια και να κανει γυρους ψαχνοντας.Δε λεω ρε παιδιμου,φυση ειναι,αλλα και ο τροπος που συμβαινει,θυμιζει πολυ Χολυγουντ που θα τρομαζε και ενηλικες αν το καναν ταινια με γραφικα.
kanarakis
new member

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φυλαξη και προφυλαξη   Τρι Ιαν 05, 2010 12:48 am

Αυτό το έχω πετύχει πολλές φορές στο εξοχικό μου. Ένας θείος μου έχει αγριόπουλα και τα κρέμαγε την μέρα στον κήπο. Εκείνος σαν πιο έμπειρο αυτί μόλις άκουγε έναν συγκεκριμένο ήχο που έβγαζαν κοίταγε επάνω... Πάντα όταν γινόταν αυτό πέταγε γεράκι από πάνω. Είναι πολύ χαρακτηριστικός ο ήχος που κάνουν και μετά φυσικά σταματάνε. Προειδοποιούν για τον κίνδυνο.

Φυλαξη και προφυλαξη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Γενικά για παπαγάλους :: Φροντίδα-
Μετάβαση σε: